W tym krótkim czasie oczekiwania na ostatnie Pamiętniki z Północy – krótko się podzielę dziesięcioma minutami czegoś wspaniałego. Wczoraj przypomniała mi je TV, puszczając fragment tej muzyki przy okazji wiadomości o Konklawe. Choć nie wiem, czy rzeczywiście tam to śpiewali teraz.

Nie ma co tu dużo mówić. Gregorio Allegri komponował na początku XVII wieku. Utwór powstał koło roku 1630. Możliwe, że wiele osób słyszało historię Mozarta, który jako dziecko jeszcze (mając 14 lat) potrafił ze słuchu zapisać w nutach cały usłyszany utwór – oraz że zrobił to z utworem, którego zapis był w Watykanie ściśle strzeżony, podobnie jak ograniczone było jego wykonywanie. Chodziło właśnie o Miserere!

Utwór, którego tekstem są słowa pokutnego psalmu 51 („Zmiłuj się nade mną Boże w łaskawości swojej, w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość”), wykonywany był jedynie w Kaplicy Syksyńskiej i jedynie w ciągu Wielkiego Tygodnia. Jego inne wykonywanie lub wynoszenie jego zapisu było zabronione… Dlaczego? – warto posłuchać!